آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

همه گیری ویروس کرونا، کاربرد بیت کوین را به اشکال غیرمنتظره‌ای تغییر می‌دهد

همه گیری ویروس کرونا، کاربرد بیت کوین را به اشکال غیرمنتظره‌ای تغییر می‌دهد

 

چاینالایسیز (Chainalysis) شرکت پیشگام در ارائه اطلاعات بلاک چین به این نتیجه رسیده است که شیوع ویروس کرونا و رکود اقتصاد جهان بر عادات مصرف کنندگان بیت کوین تاثیرات شگفت انگیزی گذاشته است. در گزارش جدیدی که در ۳۰ مارس منتشر شد، این شرکت به تشریح جزئیات روند استفاده از بیت کوین در سه حوزه خدمات تجاری، قمار و بازارهای سیاه پرداخته است.

بر اساس گزارش این شرکت، تغییرات به وجود آمده در روندها در واقع نشان‌دهنده وجود مقاومت بین خدمات بازرگانی در این بحبوحه رکود اقتصادی است. به عنوان مثال، داده های شرکت در مورد مصرف بیت کوین به واسطه خدمات تجاری در محدوده تاریخی ژولای ۲۰۱۹ تا ۹ مارس ۲۰۲۰ نشان می دهد که بین قیمت و مصرف بیت کوین رابطه مثبت و قدرتمندی وجود دارد: با بالا رفتن ارزش بیت کوین، دارندگان بیشتری تمایل به مصرف آن پیدا می‌کنند.

این همبستگی مثبت اما از زمان شیوع ویروس کووید ۱۹ تضعیف شده و تقریباً به نصف رسیده و ارزش کل بیت کوین نیز کاهش یافته است. در حالی که بر اساس این گزارش، دارندگان بیت کوین در طول سیر نزولی قیمت بیت کوین، تمایل کمتری به مصرف آن دارند. علت این واقعه هم این است که از زمان شیوع ویروس، قدرت همبستگی بین قیمت و نوع رفتار دارندگان آن نیز تضعیف شده است.

واضح ترین تغییر رفتار به کاربران بازارهای سیاه مربوط می شود که معمولاً رابطه نسبتاً ضعیف و منفی با قیمت‌ بیت‌کوین دارند. با این حال از زمان شیوع ویروس، این رابطه دقیقاً برعکس و تقویت شده و به کاهش چشمگیری در درآمدزایی بازارهای سیاه منجر شده است.

Chainalysis برای توصیف این روند به فاکتورهای احتمالی خارجی اشاره می‌کند و خاطرنشان می‌کند که اجناس غیر قانونی مثل مواد مخدر به دلیل بروز اختلال در زنجیره‌های تامین در سراسر جهان سخت‌تر از گذشته تهیه می شوند.

در مورد قمار که همبستگی نسبتا مثبتی با قیمت‌ بیت‌کوین داشته، از اوایل ماه مارس اما شرایط کاملاً برعکس شده و این میزان ارتباط تقریباً به صفر رسیده است؛ موضوعی که نشان می دهد این همه گیری تاثیر قابل توجهی بر رفتار قماربازان نگذاشته است.

چاینالایسیز گزارش خود را با ذکر این نکته به پایان می‌رساند که با بازگشت تدریجی چین از بحران کووید ۱۹، فعالیت‌ بازارهای سیاه هم ظاهراً با بازیابی تدریجی در حال برگشت به شرایط عادی می باشد. بنا بر این گزارش این شرکت در ژانویه ۲۰۲۰، حجم تزریق ارز دیجیتال در بازارهای سیاه در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار در چهار سال گذشته به دو برابر رسیده بود.

 

 بیشتر بخوانید:

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و قیمت بیت کوین

کرونا ویروس، بحران اقتصادی و تاثیر آن بر بیت کوین

کرونا و جهش سیستمی اقتصاد دنیا

ویروس کرونا و کاهش رشد هش ریت استخراج بیت کوین

ترافیک جستجوی «بیت کوین کرونا ویروس» از «هاوینگ بیت کوین» در گوگل فراتر رفت!

شرکت‌های ارز دیجیتال در حال توسعه طرح‌های مخصوص مقابله با ویروس کرونا

بلاک چین راه نجات جهان از شر ویروس کشنده کرونا


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت نزد ناشر محفوظ است.