آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

بانک‌های مرکزی در حال کشف بلاک‌چین

 بانک‌های مرکزی در حال کشف بلاک‌چین

 

علیرغم توجه و علاقه فراوانی که از سوی بانک‌های مرکزی به فناوری دفتر کل غیر متمرکز می شود، سیستم های مالی سنتی همچنان به حوزه ارزهای دیجیتال بی اعتماد به نظر می‌رسند. این موضوع از اظهارات اندرو بیلی، رئیس آینده بانک مرکزی انگلیس در جلسه کمیته خزانه داری خطاب به اعضای مجلس انگلستان کاملاً مشهود است. وی اظهار داشت اگر قصد خرید بیت‌کوین دارید آماده از دست دادن تمام پولتان هم باشید... بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد.

با این وجود، تلاش های بظاهر عجیبی مثل معرفی پتروی ونزوئلا و صحبت از ارزهای دیجیتال متمرکز بانک مرکزی هم نمایانگر اینست که این فناوری یا هنوز درک نشده و یا اینکه برای وضعیت فعلی یک تهدید به حساب می آید. با همه این تفاسیر هنوز هم اقدامات هوشمندانه ای برای کاربرد این فناوری به بهترین روش صورت می گیرد، کما اینکه ارزهای دیجیتال هنوز به فعالیت های خود در بخش های مالی ادامه می دهند.

ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) اخیرا به یکی از موضوعات جذاب در حوزه کریپتو تبدیل شده اند. گزارشات حاکی از آنست که دست کم ۱۷ کشور جهان در حال کشف کاربردهای بالقوه CBDCs هستند. برای مثال رئیس بانک مرکزی اروپا، کریستین لاگارد در اوایل سال جاری از مشارکت فعال خود در توسعه یک ارز دیجیتال بانک مرکزی خبر داد تا از این طریق به تقاضاهای مرتبط با پرداخت سریع تر و ارزان تر برون‌مرزی پاسخ دهد.

گزارش فوق همچنین نشان می دهد که پرداخت های برون مرزی در هیچیک از پروژه های حال حاضر در اولویت قرار ندارد و ضمناً یک CBDC مشکل عدم دسترسی به حساب‌های انتقالی را رفع نمی کند. این دو کاستی بزرگ بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه _ دو فضایی که ارز های دیجیتال می‌توانند به عنوان یک راه نجات برای رهایی از تورم و بی ثباتی اقتصادی ظاهر شوند_  غالبا از سوی بانک های مرکزی ایجاد و یا حل و فصل می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

ورود بانک مرکزی اروپا به حوزه ارزهای دیجیتال

همکاری بانک ملی مصر با شرکت پرداخت مبتنی بر بلاکچین ریپل

بلاک‌چین در کدام صنایع استفاده می‌شود؟

بلاک چین در صنعت مخابرات (بخش دوم)

دلار یا بیت کوین؟ در کدام سرمایه گذاری کنیم؟

حرکت فرانسه به سوی ارزهای دیجیتال

فروش و نگهداری بیت کوین در آلمان قانونی می‌شود!

ارزهای دیجیتال، راهی برای دور زدن تحریم‌ها


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال - ارز دیجیتال، بورس، فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین