آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

روند صعودی بیت کوین و سقوط آزاد قیمت نفت

روند صعودی بیت کوین و سقوط آزاد قیمت نفت

 

پس از افت قیمت‌ها در آخر هفته گذشته، بسیاری از ارزهای دیجیتال همانند شاخص های سهام به سودهای قابل توجهی در روز دوشنبه دست یافتند. این درحالیست که ویروس کرونا کماکان می‌تازد و تاثیرات نابه‌نگام خود را بر اقتصاد جهان می‌گذارد.

البته معامله‌گران از ادامه این روند صعودی موجود در همه بازارها اطمینان خاطر ندارند. قیمت بیت‌کوین با افزایش ۸ درصدی و اتر با رشد قیمت ۶ درصدی مواجه شدند. ارزهای دیگری که با رشد قیمتی مواجه شدند عبارتند از: بیت کوین اس وی با ۱۱ درصد، بیت کوین کش با ۸ درصد و آیوتا با رشد ۸ درصد.

 

چارت قیمت بیت کوین

 

شاخص نیکی ۲۲۵ ژاپن در ساعات اولیه معاملات با روند فروش بسیار تندی مواجه شد، اما مجدداً سیر صعودی گرفت. در پی این اتفاق، نخست وزیر ژاپن شینزو آبه در روز جمعه از تزریق یک انگیزه مالی بسیار بزرگتر از ۵۶.۸ تریلیون ین (معادل ۵۲۶ میلیون دلار) سال ۲۰۰۸ به کشور خبر داد.

دراروپا، شاخص FTSE 100 رشد ۱.۷ درصدی را ثبت کرد، درحالیکه شاخص S&P 500 نیز با افزایش ۳.۳ درصدی مواجه شد. امروز سه شنبه آخرین روز سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ است، ازاینرو معامله گران از ادامه رشد بازارهای سنتی مطمئن نیستند، زیرا معمولا در پایان دوره محاسباتی، زمانی برای متعادل کردن پورتفولیوی سرمایه‌گذاران در نظر گرفته می شود.

 


سقوط آزاد قیمت نفت در بازارهای جهانی


این هفته با یک اتفاق تاریخی جدید آغاز شده است. این بار نوسانات بازارهای سهام، اوراق قرضه یا ارزها نیست که توجه همه را به خود جلب می کند، بلکه حرکت قیمت نفت است. قیمت نفت خام ایالات متحده برای اولین بار طی بیش از ۱۷ سال، به زیر سطح ۲۰ دلار رسیده است و تریدرها همچنان باور دارند که دو عامل مهم اعمال قرنطینه های گسترده در سراسر جهان و درهم شکسته شدن اوپک، به تداوم افزایش قیمت ها خواهد انجامید.

 

سقوط آزاد قیمت نفت در بازارهای جهانیباور عموم بر این است که مازاد نفت تا ماه آوریل به ۲۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید، سطحی که حتی می تواند ذخیره سازی این عرضه اضافی را دشوار کند. با اینکه این قیمت برای تولید کنندگان با هزینه بالا صرفه ای ندارد، اما هنوز بسیاری از آنها امیدوار هستند که ابتدا دیگران تولید را قطع خواهند کرد. این بازی فرسایشی احتمالاً باعث کاهش بیشتر قیمتها خواهد شد و حتی دیگر قیمت ۱۰ دلار برای هر بشکه غیرقابل تصور نیست. در چنین سطحی تولید کنندگانی که هزینه تولید بالاتری دارند، چاره ای به جز قطع تولید ندارند. با این حال میزان تقاضای بلند مدت، تعیین کننده قیمت ها تا پایان سال خواهد بود که به میزان عمق رکود و شکل بهبودی پس از آن بستگی زیادی خواهد داشت.

تأثیر افت قیمت نفت بر سهام و سایر انواع دارایی ها، این بار شدید نخواهد بود زیرا دیگر به عنوان یک عامل خطر عمل نمی کند. علیرغم سقوط قیمت نفت WTI به پایین ترین سطح 17 ساله، شاخص های آتی سهام ایالات متحده در سطوح بالاتری معامله شدند.

شاید سرمایه گذاران فرض کرده اند که ممکن است ظرف چند هفته یا چند ماه دیگر به حالت عادی برگردیم، اما ممکن است این فرض بسیار خطرناک باشد. طی ۱۰ روز گذشته، میزان رشد عفونت های کرونا ویروس ۱۱.۴ درصد بود و اگر عفونت ها با سرعت فعلی رشد کنند، این رقم در ۱۰ روز آینده به بیش از دو میلیون خواهد رسید. تا زمانی که شاهد کاهش عمده ای در این آمار نباشیم، ممکن است هرگونه افزایش در روند دارایی های پرریسک موقتی باشد.

در حالی که اقدامات فدرال رزرو و سایر بانک‌های مرکزی، همراه با تغییرات سیاست مالی تا حد زیادی از آسیب اقتصادی جلوگیری می کنند اما وضعیت سلامتی و کاهش منحنی شمار مبتلایان ویروس است که نشاندهنده شدت رکود اقتصادی خواهد بود. در حال حاضر انتظار داریم که قیمت دارایی ها پرنوسان باقی بمانند تا این که درک بهتری از شدت این موضوع داشته باشیم.

براساس انتشار داده‌ها، در هفته جاری آمار جدید ارقام PMI جهانی را دریافت خواهیم کرد. علیرغم اعلام اولین داده های نه چندان ضعیف از اروپا، پیش بینی می شود اکنون که داده های بیشتری جمع آوری شده، حتی اوضاع از آن زمان بدتر شوند. با این که حتی قبل از شیوع ویروس کرونا، میزان تولید در اروپا قبلاً رو به زوال بود ولی ارقام جدید تأثیر چندانی بر بازارها نخواهند داشت. اما آنچه که از داده های ISM درباره وضعیت اقتصادی آمریکا آشکار خواهد شد، بسیار قابل تامل خواهد بود.

پس از آنکه در هفته گذشته بیش از سه میلیون اعلام مطالبات بیکاری در آمریکا ثبت شد، لیست حقوق و دستمزد بخش غیرکشاورزی آمریکا تحت میکروسکوپ های سرمایه گذاران و معامله گران قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه اکثر سیاست های مربوط به اجرای قرنطینه تا اواخر ماه مارس وجود نداشت، گزارش مشاغل تأثیر کامل شیوع ویروس را نشان نخواهد داد، پس احتمالاً باید تا ماه آوریل صبر کنیم که تأثیر واقعی آن را ببینیم. با این وجود، هر قطعه از داده های اقتصادی با دقت مورد بررسی قرار می گیرد تا درک بهتری از تأثیر عالم گیر شدن این ویروس بر اقتصاد جهان داشته باشیم.

 

بیشتر بخوانید:

تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و قیمت بیت کوین

بیت کوین قوی‌تر از همیشه!

پیش بینی‌ها از افزایش قیمت بیت کوین حکایت می‌کند

بیت کوین بهترین دارایی 10 سال اخیر با بیش از ۹ میلیون درصد رشد!

طلا یا بیت کوین؟ سرمایه گذاری بر روی کدام یک سودآورتر است؟

چرا در ارزهای دیجیتال سرمایهگذاری کنیم؟

نفت ۴۰ دلاری و کرونای بودجه دولت!

افزایش قیمت بیت کوین، این روند تا کی ماندگار است؟


منبع: مرکز تحقیقات بلاکچین


آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، بورس و فارکس

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین