0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

چهار عامل تاثیر گذار در شکل‌گیری روند حرکتی بازارهای مالی

چهار عامل تاثیر گذار در شکل‌گیری روند حرکتی بازارهای مالی

 

تریدرها و سرمایه گذاران می توانند با دنبال کردن روندهای موجود در بازار سود بدست بیاورند. بطور کلی در بازارهای مالی چهار عامل اصلی وجود دارد که هم روند طولانی مدت و هم نوسانات کوتاه مدت را به وجود می آورد. این عوامل عبارتند از:

 • دولت
 • معاملات بین المللی
 • حدس و گمان‌ها و انتظارات
 • عرضه و تقاضا


نیروهای اصلی بازار


با شناخت این عوامل در دراز مدت می توانید به بینشی دست پیدا کنید که به شما در شناسایی نحوه بروز روندها در آینده کمک خواهد کرد.

 1. دولت

دولت کنترل بسیاری از بازارهای آزاد را در دست دارد. سیاست های مالی و پولی که دولت ها و بانک های مرکزی آنها را اعمال می کنند، تأثیر عمیقی بر بازار مالی دارد. با افزایش و کاهش نرخ بهره، فدرال رزرو ایالات متحده می تواند به طور مؤثر رشد را در داخل کشور آهسته کند یا سرعت ببخشد. اگر هزینه های دولت یا قراردادها افزایش یابند، این به عنوان سیاست های مالی درنظر گرفته می شود و می تواند برای کاهش بیکاری و یا ثبات قیمت‌ها مورد استفاده قرار گیرد. دولت‌ها با تغییر نرخ بهره و مقدار دلار موجود در بازار آزاد می توانند میزان سرمایه گذاری در داخل و خارج از کشور را تغییر دهند. 

 

 1. معاملات بین المللی

جریان وجوه بین کشورها بر قدرت اقتصاد یک کشور و ارز آن تأثیر می گذارد. هرچه پول بیشتری از کشور خارج شود، اقتصاد و ارز کشور ضعیف تر می شود. کشورهایی که صادر کننده هستند، کالاهای فیزیکی و یا خدمات، پیوسته پول را وارد کشور خود می کنند. این پول پس از آن می تواند دوباره سرمایه گذاری شود و می تواند بازارهای مالی را در آن کشورها تحریک کند.

 

 1. حدس و گمان و انتظارات

حدس و گمان و انتظار بخش جدایی ناپذیری از سیستم‌های مالی هستند. مصرف کنندگان، سرمایه گذاران و سیاستمداران همه نظرات مختلفی در مورد نحوه عملکرد اقتصاد در آینده دارند و این انتظارات بر نحوه عملکرد کنونی آنها تاثیر می گذارد.

این حدس و گمان‌ها وابسته به عملکردهای فعلی اقتصاد هستند و روندهای فعلی و آینده را شکل می دهند. از شاخص های احساسات معمولاً برای سنجش احساس گروه‌های خاص درباره اقتصاد فعلی استفاده می شود. تجزیه و تحلیل این شاخص ها و همچنین اشکال دیگر آنالیزهای فاندامنتال و تکنیکال می تواند باعث ایجاد تعصب یا انتظاراتی از نرخ های قیمت و جهت روند در آینده شود.

 

 1. عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا برای محصولات، خدمات، ارز و سایر سرمایه گذاری ها موجب ایجاد پویایی در حرکت قیمت‌ها می شود. با تغییر عرضه یا تقاضا، قیمت‌ها و نرخ‌ها تغییر می کنند. اگر چیزی مورد تقاضا قرار بگیرد و عرضه کاهش یابد، قیمت ها افزایش می یابند. اگر عرضه فراتر از تقاضای فعلی باشد، قیمت ها سقوط می کنند. اگر عرضه نسبتاً پایدار باشد، با افزایش یا کاهش تقاضا، قیمت ها نوسانات بالاتر یا پایین تر خواهند داشت.

این عوامل می توانند باعث نوسانات کوتاه مدت و بلند مدت در بازار شوند، اما درک این موضوع که چگونه همه این عناصر برای ایجاد روندها در کنار هم قرار می گیرند نیز مهم است. در حالی که همه این عوامل اصلی کاملا با هم متفاوت هستند اما ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. قوانین دولت می توانند معاملات بین المللی را تحت تأثیر قرار دهند، که در حدس و گمان‌ها و انتظارات بازار نقش دارند و تغییر در عرضه و تقاضا نیز می تواند بر هر یک از این عوامل تاثیر بگذارد.

انتشار اخبار دولتی مانند تغییرات پیشنهادی در هزینه یا سیاست مالیاتی و همچنین تصمیمات فدرال رزرو برای تغییر یا حفظ نرخ بهره نیز می تواند تأثیر چشمگیری بر روندهای بلند مدت داشته باشد. کاهش نرخ بهره و مالیات می تواند هزینه ها و رشد اقتصادی را تشویق کند. این به نوبه خود موجب بالا رفتن قیمت های بازار می شود. با این حال، بازار همیشه هم به این شیوه واکنش نشان نمی دهد زیرا سایر عوامل نیز ممکن است تاثیر گذار باشند. به عنوان مثال، نرخ بهره و مالیات بالاتر می تواند باعث کاهش هزینه ها و منجر به انقباض یا افت طولانی مدت قیمت بازار شود.

در کوتاه مدت، این اخبار منتشر شده می تواند باعث شود نوسانات قیمت بزرگی ایجاد کنند زیرا تریدرها و سرمایه گذاران یا توجه به این اطلاعات، خرید و فروش می کنند. پس از انتشار اخبار و با افزایش اقدامات در واکنش به این اخبار، روندهای کوتاه مدت شکل می گیرند، و همچنین ممکن است روندهای طولانی مدت توسعه یابند زیرا سرمایه گذاران بطور کامل تأثیر این اطلاعات بر  بازارها را درک می کنند.

 


اثرات بین المللی


 معاملات بین المللی، تراز پرداخت بین کشورها و قدرت اقتصادی نیز بر روند طولانی مدت در بسیاری از بازارها نقش عمده ای دارند. بازارهای ارز عملکرد ارز و اقتصاد یک کشور نسبت به سایر کشورها را مشخص می کنند. تقاضای زیاد برای ارز یک کشور به این معنی است که این ارز نسبت به سایر ارزها افزایش خواهد یافت. ارزش ارز یک کشور همچنین می تواند بر نحوه عملکرد سایر بازارها در داخل آن کشور نقش داشته باشد. اگر ارز یک کشور ضعیف باشد، این باعث  کاهش سرمایه گذاری ها در آن کشور می شود.

 


تاثیر شرکت کنندگان


معامله گران و سرمایه گذاران براساس اطلاعاتی که در مورد سیاست دولت و معاملات بین المللی دریافت می کنند تجزیه و تحلیل ها و گمانه زنی هایی را درمورد نحوه عملکرد قیمت‌ها در آینده صورت می دهند. وقتی اکثر افراد بر یک جهت توافق داشته باشند، بازار وارد روندی می شود که می تواند خود را برای سال‌ها پایدار نگه دارد.

گاهی روندها توسط شرکت کنندگان در بازار که در تجزیه و تحلیل خود اشتباه کرده اند نیز ایجاد می شوند. هنگامی که آنها مجبور به خروج از معاملات ناموفق خود می شوند، قیمت را در جهت فعلی تحت فشار قرار می دهند. با افزایش سرمایه گذاران بیشتر برای سودآوری از یک روند، بازار اشباع شده و حداقل به طور موقت روند معکوس خواهد شد.

 


تاثیر عرضه و تقاضا


 عرضه و تقاضا بر افراد، شرکت ها و کل بازارهای مالی تأثیر می گذارد. در برخی بازارها مانند کالاها، عرضه توسط یک کالای فیزیکی تعیین می شود. عرضه و تقاضا برای نفت به طور مداوم در حال تغییر است، و با قیمتی که یک شرکت کننده بازار (برای نفت امروز و آینده) حاضر به پرداخت است، تنظیم می شود. 

با کاهش عرضه یا افزایش تقاضا، افزایش طولانی مدت قیمت نفت می تواند رخ دهد زیرا شرکت کنندگان در بازار برای دستیابی به کالایی با عرضه محدود از یکدیگر پیشی می گیرند. تولیدکنندگان قیمت بالاتری را برای کالای خود در نظر می گیرند و تقاضای بالاتر قیمتی که خریداران مایل به پرداخت آن هستند را افزایش می دهد.

بازارهای مالی نیز حرکت‌های مشابهی دارند. سهام در مقیاس کوتاه مدت و بلند مدت نوسان کرده و روندها را ایجاد می کند. تهدید تثبیت عرضه با قیمت های فعلی، خریداران را مجبور به خرید با قیمت های بالاتر و بالاتر و ایجاد افزایش قیمت های بزرگ می کند.  اگر گروه بزرگی از فروشندگان وارد بازار شوند، این باعث افزایش عرضه سهام موجود می شود و احتمالاً قیمت ها را پایین می آورد. این فرآیند در تمام بازه های زمانی روی می دهد.

 

بیشتر بخوانید:

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

چرخه معامله‌گری در بازارهای مالی

نکات طلایی پیتر لینچ برای موفقیت در بورس و بازارهای مالی

منشور معامله گری در بازارهای مالی

بهترین و بدترین پندهای سرمایه گذاری در بازارهای مالی

استراتژی معاملاتی (Trading strategy) در بازارهای سرمایه

روانشناسی معامله گری در بازار های مالی

ویژگی‌های یک تریدر حرفه‌ای

قوانین موفقیت در ترید و معامله گری


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش جامع ترید و تحلیل کاربردی- ویژه ارزهای دیجیتال، بورس ایران و فارکس

لینک کوتاه شده مطلب
ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  ads
  ads
  ads
  question
  0