0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

مروری بر بازار ارزهای دیجیتال در سال ۹۸

مروری بر بازار ارزهای دیجیتال در سال ۹۸

 

در سالی که گذشت، شاهد نوسانات و افت و خیز‌های بسیار زیادی در بازار ارزهای دیجیتال بودیم. علی رغم وجود این نوسانات، شرایط بازار در ابتدای سال ۹۸ و انتهای آن تقریبا مشابه بوده است. در این مطلب به تحلیل روند قیمتی بیت کوین، اتریوم و ریپل در سال ۱۳۹۸، معرفی برترین ارزهای دیجیتال و مهم ترین اتفاقات در یک سال گذشته خواهیم پرداخت.


تحلیل بیت کوین


تحلیل بیت کوین

 

بیت کوین (BTC) سال ۹۸ را با قیمت حدود ۴۰۰۰ دلار آغاز کرد و در اوایل فروردین ماه، حجم معاملات ۱۰ میلیارد دلار در روز را به ثبت رساند که پایین‌ترین میزان معاملات در طی چهار سال گذشته بود. قیمت پایین بیت کوین و کم شدن حجم معاملات آن منجر به ایجاد یک رکود در بازار شد که از اواخر سال ۹۷ تا اوایل سال ۹۸ ادامه داشت. از اواسط فروردین سال جاری، رشد نسبی قیمت بیت کوین آغاز شد و این ارز توانست در تیر ماه به محدوده قیمتی ۱۴۰۰۰ دلار برسد. پس از این رشد ۳.۵ برابری، اصلاح ۶ ماهه بازار بیت کوین آغاز شد و قیمت آن در آذر ماه به ۶۷۰۰ دلار رسید.

آغاز سال نو میلادی ۲۰۲۰ بر قیمت بیت کوین بی تاثیر نبود و سبب رشد انفجاری قیمت این ارز دیجیتال شد، به طوری که در کمتر از ۲ ماه و در بهمن ۹۸ قیمت به ۱۰۵۰۰ دلار رسید. اما اسفند یکی از بدترین ماه‌ها در چند سال گذشته برای بیت کوین بود، چرا که قیمت آن تنها در عرض چند روز با سقوط کم سابقه‌ای مواجه شد و از 10500 به 3700 دلار رسید! شیوع ویروس کرونا در این بازه زمانی منجر به ریزش کل بازارهای سهام دنیا شد و به طبع آن بازار ارزهای دیجیتال نیز از این ریزش سهمگین بی تاثیر نبود. اکنون که در انتهای سال ۹۸ قرار داریم، هر واحد بیت کوین در کانال قیمتی ۵۰۰۰ دلار معامله می‌شود.

علاوه بر ثبت رکورد پایین‌ترین حجم معاملات در سال ۹۸، در پایان سال نیز رکورد حجم معاملات تاریخ بیت کوین با حجمی معادل ۷۸ میلیارد دلار معامله در یک روز شکسته شد! علاوه بر این قیمت بیت کوین در سال ۹۸ به بالاترین میزان ریالی خود تاریخ رسید. این رشد قیمت ریالی متاثر از رشد قیمت دلار در آمریکا بوده و با رسیدن قیمت بیت کوین به ۱۴ هزار دلار در تیرماه سال جاری، هر واحد بیت کوین در ایران با قیمتی بیش از ۱۶۰ میلیون تومان معامله شد.

 


تحلیل اتریوم


تحلیل اتریوم

 

در مقاله‌ چرا سرعت ریزش آلت‌کوین‌ها در روند نزولی سریعتر از بیت کوین است؟ به این نکته اشاره کردیم که در روندهای نزولی بازار، سایر ارزهای دیجیتال با ریزش بیشتری همراه می‌شوند. بنابراین منطقی است که وقتی بیت کوین در سال ۹۸ پر از نوسان باشد، ارز دیجیتال اتریوم و سایر آلت کوین‌ها نیز نوساناتی به مراتب شدیدتر را تجربه کرده باشند. در ابتدای سال ۹۸ قیمت اتریوم در محدوده ۱۴۰ دلار قرار داشت و در تیرماه به ۳۵۰ دلار رسید و در آذر ماه تا قیمت ۱۱۵ دلار کاهش پیدا کرد. در بهمن ماه ۹۸ نیز شاهد این بودیم که اتریوم به قیمت ۲۸۵ دلار رسیده است. در حال حاضر قیمت اتریوم به پایین‌ترین میزان خود در سال جاری رسیده است، یعنی ۱۱۰ دلار! در طی افت شدید بازار در اواخر اسفندماه، قیمت هر عدد اتریوم برای لحظاتی ۸۷ دلار را نیز به خود دیده است.

 


تحلیل ریپل


تحلیل ریپل

 

بیت کوین و اتریوم با وجود نوسانات زیادی که در سال ۹۸ داشتند، امسال را تقریبا با همان قیمت ابتدای سال به اتمام رساندند، اما داستان برای برای ریپل کمی متفاوت است. ریپل در حال حاضر با قیمتی در حدود ۵۰ درصد کمتر از ابتدای سال در حال معامله است. قیمت فعلی ریپل (۱۵ سنت) در سه سال گذشته بی سابقه بوده است. بیشترین قیمت ارز دیجیتال ریپل نیز مربوط به تیرماه ۹۸ است که هر واحد ریپل قیمتی معادل ۴۸ سنت داشت. بنابراین سرمایه‌گذاری میان مدت بر روی ریپل در سال ۹۸، یکی از بدترین گزینه‌های سرمایه‌گذاری در میان ارزهای برتر بازار کریپتو به حساب می‌آید. علی‌رغم اینکه قیمت بیت کوین در سال ۹۸ به بالاترین مقدار ریالی تاریخ خودش رسید، اما ریپل در همین سال به ارزان‌ترین قیمت ریالی خود از آذرماه ۹۶ رسیده است.

 


پربازده‌ترین ارزهای دیجیتال در سال ۹۸


با بررسی ۲۰ ارز برتر بازار ارزهای دیجیتال، مشخص شد که اغلب ارزها سال ۹۸ را با قیمتی بالاتر از ابتدای سال به اتمام رسانده‌اند. در این میان ۳ ارز دیجیتال بیت کوین اس وی، تزوس و لینک (چین لینک) عملکردی خارق‌العاده را به نمایش گذاشته اند که در ادامه به تحلیل آن‌ها می‌پردازیم.

 

بیت کوین اس وی (BitcoinSV)

 

بیت کوین اس وی (BitcoinSV)

 

بیت کوین اس وی (BSV) در فروردین سال ۹۸، قیمتی معادل ۶۶ دلار داشت. اما پس از گذشت ۱۰ ماه (دی)، قیمت هر واحد بیت کوین اس وی به ۴۰۰ دلار رسید و رشدی ۶۰۰ درصدی را تجربه کرد. در حال حاضر بیت کوین اس وی در قیمت ۱۲۴ دلار معامله می‌شود و در مجموع با حدود ۷۰ درصد سود در سال ۹۸، سومین ارز در میان ۲۰ ارز برتر از لحاظ سودآوری به حساب می‌آید.

 

تزوس (Tezos)

 

تزوس (Tezos)

 

تزوس (XTZ) دومین ارز دیجیتال سودآور بازار کریپتو است که در سال ۹۸ رشد چشم‌گیری را تجربه کرد. قیمت ارز دیجیتال تزوس در ابتدای سال ۹۸ تنها ۵۵ سنت بود. رشد قیمتی تزوس تا ماه بهمن ادامه داشت و قیمت هر آن به ۳.۷ دلار رسید. چیزی بالغ بر ۷۴۰ درصد سود! با ریزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، شاهد معامله شدن ارز XTZ روی قیمت ۱.۳۴ دلاری بودیم تا این ارز سال ۹۸ را در نهایت با ۱۴۳ درصد سود به اتمام برساند.

 

چین لینک (LINK)

 

تزوس (Tezos)

 

لقب پرسودترین ارز دیجیتال در میان ۲۰ ارز برتر بازار در سال ۹۸، به ارز دیجیتال LINK تعلق گرفته است. هر واحد ارز لینک در ابتدای سال ۹۸، با قیمت ۴۷ سنت معامله می‌شد اما در حال حاضر که در انتهای سال قرار داریم، این ارز در کانال قیمتی ۱.۸۲ دلار قرار دارد. بنابراین چین لینک باشد.

 


مهم‌ترین اتفاقات بازار ارزهای دیجیتال در سال ۹۸


در سالی که گذشت اتفاقات مهم و تاثیرگذاری منجر به بروز نوسانات در قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال شد. تسریع بکارگیری تکنولوژی بلاک چین در کشور چین سبب شد تا قیمت بیت کوین فقط در طی دو روز، از محدوده ۶۸۰۰ دلار به کانال ۱۰۰۰۰ دلار وارد شود. در ادامه با اعمال محدودیت‌ها و بسته شدن تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال چینی، قیمت بیت کوین مجددا تا ۷۰۰۰ دلار ریزش داشت. از دیگر اتفاقات تاثیر گذار بازار می‌توان به افزایش تنش‌های ایران و آمریکا و ترور سردار سلیمانی در دی ماه ۹۸ اشاره کرد که موجب شد قیمت بیت کوین از ۶۷۰۰ دلار به ۱۰۵۰۰ دلار افزایش پیدا کند. در انتهای سال ۹۸ نیز شیوع گسترده ویروس کرونا موجب سقوط سنگین و کم سابقه کل بازارهای مالی دنیا و بازار ارزهای دیجیتال شد. در طی این ریزش شدید، قیمت بیت کوین از ۱۰۶۰۰ دلار به محدوده ۳۳۰۰ دلار رسید.

 


نتیجه‌گیری


در سال  ۱۳۹۸ شاهد افت و خیز‌های فراوانی در ارزهای دیجیتال بودیم. بالاترین قیمت ریالی بیت کوین در کل تاریخچه خود، کمترین قیمت ارز دیجیتال ریپل در سه سال گذشته، سقوط شدید قیمت بیت کوین و شکسته شدن حجم معاملات تاریخ بیت کوین آن‌ هم فقط در یک روز بودیم، کاملا بیان‌گر عجیب بودن و پر افت و خیز بودن این سال می‌باشد. با وجود تمامی این اتفاقات پرونده سال ۹۸ نیز بالاخره بسته شد. پیش بینی شما از روند و نوسانات قیمت بازار ارزهای دیجیتال در سال ۹۹ چیست؟

 

 

بیشتر بخوانید:

بورس ایران در سال ۱۳۹۹، آیا ریزش شاخص بورس ادامه‌دار است؟

آموزش کامل صرافی بیتمکس

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم؟

آموزش کامل مارجین ترید در صرافی بیتمکس

آموزش صفر تا صد ترید و تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

آموزش کامل وب سایت Trading view + ویدیو

آموزش خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


آموزش جامع ترید و تحلیل تکنیکال

لینک کوتاه شده مطلب
ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  ads
  ads
  ads
  question
  0