0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش دوم)

فرصت ها و چالش های بلاکچین در صنعت بیمه

 

در بخش اول، ضمن بررسی مفهوم کلی فناوری بلاک‌چین، به بیان قابلیت‌های کاربردی اصلی و پتانسیل‌های قابل بهره‌برداری آن در صنعت بیمه پرداختیم و تعدادی از کاربردهای اساسی بلاک‌چین در صنعت بیمه را ارائه کردیم. در این مقاله به ادامه مباحث کاربردی بلاک چین و همچنین چالش های استفاده از آن در صنعت بیمه خواهیم پرداخت و در انتها نتیجه گیری و پیشنهادات جامعی برای آسیب شناسی صنعت بیمه ایران بیان می کنیم.

 


مدل های جدید توزیع محصولات بیمه‌ای و روش‌ های نوین پرداخت


قراردادهای هوشمند روی بلاک چین می‌تواند قراردادهای کاغذی را به یک سری کد قابل برنامه ریزی تبدیل کند. این امر به خودکارسازی فرایند رسیدگی به درخواست های جبران خسارت و تعیین نقش برای هر یک از فعالان این زنجیره می‌پردازد. یک قرارداد در واقع یک توافق مبتنی بر کاغذ بین دو یا چند طرف است که اجرای آن بنابر قانون الزامی است. یک قرارداد هوشمند یک قرارداد بین دو یا چند طرف است که بر روی بلاک چین قرار دارد و اجرای آن به وسیله کدهای دیجیتالی صورت می‌گیرد. برای مثال، وقتی یک ادعای دریافت خسارت به دست شرکت بیمه‌گر میرسد، قرارداد هوشمند می‌تواند به صورت خودکار آن را تأیید کرده و درخواست بررسی درستی ادعا و میزان خسارت را به کارشناس مربوطه ارجاع کند. در بیمه های هوایی، قرارداد هوشمند می‌تواند به پایگاه داده‌ی کنترل هوایی متصل شود و در صورت بروز تأخیر یا لغو پرواز، مبلغ خسارت را به ذی نفع تعیین شده پرداخت کند.

بیمه الیانز (allianz) به تازگی طرحی را بر بستر بلاک چین به صورت ویژه برای بیمه اموال طراحی کرده است. این سامانه هر نوع تمدید، پرداخت حق بیمه و نیز ادعای خسارت را بر روی بلاک چین ثبت می‌کند. به این ترتیب فرایند گردش کار بین طرف های مختلف به مراتب ساده‌تر می‌شود. به این ترتیب، بلاک چین می‌تواند موجب افزایش بهره‌وری و کارایی برای شرکت‌ های بیمه شود. اما این بهبود فقط برای شرکت‌ های بیمه نیست و می‌تواند تجربه‌ی کاربری بهتری را نیز برای مشتریان به همراه آورد. برای نمونه، شرکت “داکوساین” به تازگی به همراه شرکت “ویزا” سامانه‌ای آزمایشی و مبتنی‌بر بلاک چین را طراحی کرده است که فرایند خرید اقساطی و بیمه خودرو را ساده‌تر می‌سازد. این سامانه بر بلاک چین بیت کوین استوار است. هر نوع تعامل (از انتخاب خودرو گرفته تا انتخاب طرح بیمه و پرداخت هزینه‌ی آن) بر روی بلاک چین ثبت و به روز رسانی شده و مورد تأیید قرار می‌گیرد.

 


حوزه های مرتبط با بیمه سلامت


حوزه های مرتبط با بیمه سلامت

 

ساختار بیمه سلامت در دنیای امروز مجموعه‌ای بسیار پراکنده و ناکارآمد است که ارائه دهندگان خدمات پزشکی، شرکت‌ های بیمه و نیز بیماران را در خود دارد. یک بیمار در طول زندگی خود به پزشکان و متخصصان متعددی مراجعه می‌کند. از آنجا که حوزه‌ی سلامت فعالان زیادی را در خود دارد، به اشتراک‌گذاری و هماهنگ کردن اطلاعات حساس بین این فعالان کار دشواری است. سوابق پزشکی که در اختیار برخی فعالان این حوزه قرار دارد، نمی‌تواند به راحتی در اختیار برخی دیگر از آنها قرار گیرد. همین امر موجب ایجاد سوابق دوگانه و گاه پراشتباه می‌شود. این امر نه تنها هزینه‌ی زیادی را به نظام سلامت تحمیل می‌کند، بلکه فرایندهایی زاید را در برابر بیماران قرار می‌دهد که موجب هدر رفتن وقت و صرف بی دلیل هزینه‌ی اضافی از سوی آنها می‌شود. سامانه‌ی بلاک چین امن و رمزگذاری شده می‌تواند حریم خصوصی بیماران را حفظ کند و درعین حال، منبعی از داده های مربوط به سوابق آنها باشد. این امر به میلیاردها دلار صرفه جویی خواهد انجامید. درحال حاضر، الگوی به اشتراک گذاری اطلاعات در نظام سلامت بسیار ناکارآمد است. دو دلیل اصلی ناکارآمدی این نظام به شرح زیر است:

اول اینکه زیرساخت های مورد نیاز برای ثبت سوابق پزشکی به هیچ وجه به روز نیست. با وجود اینکه بازار سوابق الکترونیکی پزشکی بازاری بسیار پرهزینه دارد، شرکت‌ های بیمه و فعالان نظام سلامت هنوز هم به شیوه‌های سنتی و نه چندان کارآمد ثبت اطلاعات بیمار پایبند هستند. هنوز هم اطلاعات پزشکی به صورت دستی بین بیمارستان ها، شرکت‌ های بیمه و داروخانه ها تبادل می‌شود.

مسئله‌ی دوم نیز قوانین و مقررات بسیار سخت‌گیرانه در زمینه‌ی حریم خصوصی بیماران است که جلوی همکاری نزدیکتر نهادها و فعالان نظام سلامت را می‌گیرد. در واقع تلاش برای حفظ حریم خصوصی بیماران سبب افزایش ناکارآمدی و افزایش هزینه های تحمیل شده به نظام سلامت شده است. در این میان، فناوری بلاک چین می‌تواند کفه‌ی این ترازو را بیشتر به نفع بیماران سنگین کند. بلاک‌چین این امکان را به فعالان نظام سلامت و شرکت‌ های بیمه می‌دهد که به جای ذخیره سوابق بیماران در پایگاه‌های داده‌ی مجزا، آن را به صورت رمزنگاری شده بر روی دفتر کل توزیع شده قرار دهند. اطلاعات حساس بیمار بر روی این شبکه قرار نمی‌گیرد و سایر اطلاعات مورد نیاز برای تعامل میان بیمه‌ها، بیمارستان ها و پزشکان به شکل کد گذاری شده روی بلاک چین قرار می‌گیرد.

هر گاه تغییری بر روی یک سند اعمال می‌شود، این تغییر بر روی دفتر کل توزیع شده نیز اعمال می‌شود. درنتیجه، شرکت‌ های بیمه و نیز فعالان حوزه سلامت می‌توانند به آن دسترسی یابند. بلاک چین همچنین امکان دسترسی محدود را نیز فراهم می‌سازد. به این ترتیب امکان جستجوی بدون نام بیمار نیز فراهم می‌شود. به عنوان نمونه، جم هلث (Gem Health) یک شبکه‌ی مبتنی‌بر بلاک چین اتریوم است که امکان تهیه‌ی انواع برنامه و نیز زیرساخت های مرتبط با سلامت را فراهم می‌سازد. بیماران به کمک این شبکه می‌توانند کنترل کاملی بر اطلاعات خود داشته باشند. به این ترتیب فعالان حوزه سلامت و نیز شرکت‌ های بیمه می‌توانند اطلاعات فرد بیمار را به شکل آنی مشاهده کنند. این امر به افزایش بهره‌وری در فرایند پرداخت هزینه‌ی درمان از سوی بیمه می‌انجامد. جم هلث قصد دارد با همکاری شرکت فیلیپس یک بلاک چین مجوزدار ایجاد کند که شرکت‌ های حوزه‌ی سلامت بتوانند از آن استفاده کنند.

مد رک (MedRec) نیز یک سامانه غیرمتمرکز مدیریت محتوا برای مدارک پزشکی است که توسط مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) راه اندازی شده است. این سامانه سوابق پزشکی را روی بلاک چین بایگانی می‌کند. به این ترتیب فعالانی که مجوز دسترسی دارند می‌توانند این سوابق را مشاهده کنند. این سامانه نه تنها حریم خصوصی کاربر را حفظ می‌کند، بلکه امکان بررسی صحت ادعای بیمار نیز وجود دارد. با وجود اینکه مد رک هنوز در حد یک پروژه‌ی آزمایشی دانشگاهی است، مدلی ارزشمند برای درک شیوه ارائه مدارک پزشکی به صورت امن بر روی بلاک چین به شمار می‌رود.

 


حوزه بیمه گری اتکایی


کاهش ریسک و پیامدهای ناخوشایند رویدادهای غیرمترقبه (از بلایای طبیعی گرفته تا مشکلات مربوط به سلامتی) اصلی ترین دلیل شکل گیری بیمه است. با این حال، فعالیت بیمه‌ها نیز در برخی موقعیت‌ها (نظیر بروز بلایای طبیعی گسترده نظیر زلزله های سهمگین) می‌تواند بسیار مخاطره آمیز باشد. به همین دلیل معمولا هر شرکت بیمه معمولاً با یک شرکت بیمه دیگر قراردادی عقد کرده تا ریسک مربوطه تقسیم شود. شرکت بیمه دوم را بیمه‌گر اتکایی می‌نامند. مشکل اینجاست که الگوی کنونی بیمه گری اتکایی بسیار ناکارآمد، سنتی و مبتنی‌بر فرایندهای غیرخودکار است. بیمه اتکایی ممکن است فقط رویدادهای یک بازه‌ی زمانی مشخص و یا یک سری مخاطرات خاص را پوشش دهد.

بیمه‌گران اتکایی با استفاده از داده های به اشتراک گذاشته شده روی دفتر کل توزیع شده و غیرقابل دستکاری، بهتر می‌توانند سرمایه‌ی خود را مدیریت کنند. درواقع فرایند ارزیابی و بررسی ادعای خسارت به شکلی سریع و بدون نیاز به دخالت شرکت بیمه‌گر اولیه صورت می‌گیرد). فرایند کنونی بیمه گری اتکایی به شدت پیچیده و ناکارآمد است. برای نمونه، مشخص کردن جزئیات قرارداد و امضای آن ممکن است چندین ماه طول بکشد. یک شرکت بیمه معمولا با چند بیمه‌گر اتکایی کار می‌کند و این بدان معناست که اطلاعات باید به شکلی درست بین آنها تبادل شود. همه‌ی اینها سبب افزایش قابل توجه هزینه و زمان مصرفی می‌شود. بلاک چین می‌تواند با ایجاد زمینه‌ای به منظور تبادل بی دردسر اطلاعات میان همه‌ی طرف ها، کارایی این فرایند را به طور قابل توجهی افزایش دهد. اطلاعات دقیق درباره‌ی بیمه‌گذار و خسارت های وارده به صورت همزمان در اختیار بیمه‌گر و بیمه‌گر اتکایی قرار می‌گیرد. به این ترتیب نیاز به مکاتبه برای این امر از بین می‌رود.

 


چالش‌های استفاده از بلاک چین در حوزه بیمه


چالش‌های استفاده از بلاک چین در حوزه بیمه

 

پیاده سازی فناوری بلاک چین می‌بایست تحت شرایط خاص و با رعایت الزامات ویژه‌ای باشد. مادامی که تراکنش های مالی و غیرمالی رخ داده بین دو طرف یک معامله واقع شود، این تبادلات چند جانبه نه فقط نیازمند یک واسطه‌ی امن و قابل اعتماد هستند بلکه برای انجام این تراکنش ها به ایجاد رکوردهای سیستماتیکی نیاز دارند که دقیق و غیرقابل تغییر بوده و در زمان و مکان دیگری قابلیت دستکاری نداشته باشد، بدین ترتیب زمانی که یکی از طرفین با تغییرات داده ها قصد تقلب یا تخلف داشته باشد، فناوری بلاک چین راه حل مناسبی ارائه می‌کند.

در عین حال، مواردی نیز وجود دارد که در آنها فناوری بلاک چین چندان مؤثر واقع نمی‌شود، به عنوان مثال، زمانی که طرفین مبادلات و تراکنش ها، تعداد محدود و کمی از افراد باشند و یا طرفین معامله، نیازی به وجود و حضور یک واسطه در بین خود احساس نکنند و یا زمانی که یک واسطه‌ی امن و قابل اعتماد برای برقراری رابطه و انجام تعاملات در اختیار دارند، ممکن است کماکان تمایل داشته باشند بدون بهره گیری از مدل های متکی بر فناوری بلاک چین به مبادلات خود ادامه دهند. به هر حال، پیش از ورود به دنیای پیچیده فناوری بلاک چین، طرفین مبادله می‌بایست به طورکامل با دانش، الزامات، پیش نیازها و محدودیت های این فناوری آشنا باشند.

عمده محدودیت های شناخته شده درخصوص فناوری بلاک چین عبارتند از: مقیاس‌پذیری، امنیت و استانداردسازی مقیاس‌پذیری یکی از مهمترین مشکلات نسل دوم بلاک چین بود که با بهبود سه زمینه اصلی تعداد تراکنش در دقیقه، تخصیص منابع و مقیاس داده ها در نسل سوم بلاک چین‌ ها تا حد قابل توجهی مرتفع گردید.

 در نسل سوم به بلاک چین های مختلف این امکان داده می‌شود که با یکدیگر ارتباط داشته و جریان اطلاعات را مبادله کنند. در نسل سوم بلاک چین ها همچنین، امکان تعریف لایه های مختلف برای مدیریت توافقات، انجام تراکنش ها و ارتباط با دیگر بلاک چین ها را فراهم شده و در حقیقت، عملکرد لایه‌ای موجب افزایش امنیت، جلوگیری از کاهش سرعت و به خطر افتادن عملکرد بلاک چین می‌شود. اگرچه نسل سوم بلاک چین نسلی است که می‌تواند به تعداد بالایی از افراد خدمات ارائه دهد که موجب شده است تا به قوی‌ترین، امن‌ترین و غیرمتمرکز‌ترین شبکه تبدیل شود. اما با این حال، زمانی که این شبکه با هجوم حجم بالایی از تراکنش ها به ویژه در شبکه عظیم ارزهای دیجیتال و به ویژه بیت کوین مواجه می‌شود مشکل مقیاس‌پذیری آن به وضوح قابل مشاهده است. همچنین رشد هر چه بیشتر شبکه بیت کوین موجب غیرمتمرکزتر شدن آن نیز شده که این موضوع دستیابی به اجماع برای مسائل پیش رو را سخت مینماید.

زمانی که افراد یک بیمه نامه را در سطح فردی، خانوادگی و یا در سطح یک کسبوکار و یا پروژه‌ی بزرگ خریداری می‌کنند، چیزی که به این معاملات رسمیت می‌بخشد، عبارت است از: تعدادی کاغذ، تعهدنامه، بیمه نامه ها و مفاد مندرج در قراردادها بیمه‌ای. بنابراین بدون وجود اعتماد عمومی به صنعت بیمه که به سختی و به مرور زمان در طی چندین سال گذشته ایجاد شده، این صنعت جهانی با نابودی مواجه خواهد شد. درحال حاضر متاسفانه، سطح اعتماد عموم جامعه به مؤسسات تجاری و مخصوصاً بخش خدمات مالی و بیمه‌ای، پایین است. نابودی تدریجی اعتماد به ضرر همه خواهد بود و حس بی علاقگی را در بین عموم گسترش خواهد داد. ایجاد شکاف بین شرکت‌ های بیمه‌گر (یا همان جاذبان ریسک) و مشتریان (یا همان سازندگان ریسک)، از عواقب خطرناک فقدان اعتماد است. واسطه‌ها بر بازار فوق سنگین حق الزحمه‌ی بیمه تسلط دارند و از وجود ابهام و استانداردهای عملیاتی پیچیده سود می‌برند؛ این کارگزاران، عواملی هستند که شکاف اعتمادی موجود بین بیمه‌گذار و بیمه‌گر را بزرگتر کرده و به جدایی کامل می‌رسانند. طبیعتاً این مسئله مشکل ساز است؛ ما در شرایط کنونی، با خطرات پیچیده‌ای روبرو هستیم و در رابطه‌ی بین مشتری و بیمه‌گذار، نیاز به اعتماد، سرعت عمل و امنیت داریم.

 درحال حاضر، شرکت‌ های بیمه بر روی شبکه‌های اشتراک داده برای جلوگیری از تقلب سرمایه گذاری می‌کنند. از این داده ها می‌توان برای شناسایی الگوهای رایج تقلب استفاده کرد. با این حال، حساسیت به اشتراک گذاری اطلاعات بین سازمان های مختلف سبب شده این شیوه با مشکلاتی روبرو باشد. برای نمونه، به اشتراک گذاری مشخصات فردی شخص بیمه‌گذار محدودیت هایی دارد و افراد در برابر شفاف سازی اطلاعات شخصی خود به شدت مقاومت می کنند. به علاوه، ایجاد چنین بانک هایی از داده ها و اطلاعات تجمیع شده، نیازمند زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری است که در برخی کشورها یا چنین زیرساخت ها از لحاظ تکنولوژیک با محدودیت روبروست و یا دولت ها با اعمال یک سری قوانین و مقررات نظارتی و کنترلی، ایجاد چنین تکنولوژی را محدود می‌کنند.

 


نتیجه‌گیری و پیشنهادات


بیمه، قدمتی چند صد ساله دارد و مسیر رشد خود را پیدا کرده است، با این حال، ورود تکنولوژی بلاک چین در صنعت بیمه می‌تواند مزایای شایان توجهی برای این صنعت به همراه داشته باشد. استراتژی که شرکت‌ های بیمه در مقابله با تخلفات و تقلبات دارند بسیار حائز اهمیت است. برخی از شرکت‌ ها ممکن است پرداخت خسارت های جعلی به بیمه گذاران را به عنوان بخشی از هزینه های عملیاتی خود تلقی کنند و اقدام خاصی را در جهت مقابله با آن انجام ندهند.

نداشتن استراتژی مشخص برای جلوگیری از تقلبات بیمه‌ای و پرداخت سریع خسارت به بیمه گذاران شاید در کوتاه مدت، موجب جلب رضایت مشتریان و افزایش پورتفوی شرکت‌ ها گردد اما در بلندمدت عواقب ناگواری را برای صنعت بیمه به همراه دارد. در طرف دیگر شرکت‌ هایی قرار دارند که جلوگیری از تخلفات و تقلبات بیمه‌ای را به عنوان یک استراتژی و فرهنگ سازمانی خود مورد توجه قرار می‌دهند. شرکت‌ های که این استراتژی را در پیش میگیرند اساساً تقلب را به عنوان یک پدیده ناشایست اجتماعی و فرهنگی تلقی می‌کنند که بر جامعه و صنعت بیمه اثرات مخربی دارد. این شرکت‌ ها با رویکرد پیشگیری، شناسایی و کشف تقلب اقداماتی را در پیش میگیرند که دیگر شرکت‌ ها می‌توانند با الگوبرداری از آنها فرآیندهای خود را برای جلوگیری از این اقدام ساماندهی نمایند. بلاک چین از این توانایی برخوردار است که تمامی صنایع را دستخوش تحولی اساسی کند. با وجود این، فناوری بلاک چین هنوز در مراحل اولیه‌ی خود قرار دارد و البته کاربردهای جالبی برای آن در صنعت بیمه در نظر گرفته شده است.

شرکت‌ های بزرگ بیمه نظیر الیانز و نیز استارتاپ های نوآور نیز به فکر بهره گیری از این توان بالقوه هستند. البته شاید زمینه برای استفاده گسترده از بلاک چین هنوز به اندازه‌ی کافی آماده نباشد. برای نمونه، هنوز آمادگی ذهنی کافی در میان شرکت‌ های بیمه برای پذیرش این فناوری وجود ندارد. همچنین خود فناوری بلاک چین نیز باید توسعه یابد. شبکه‌های عمومی بلاک چین (نظیر اتریوم) که در آن تعداد زیادی کاربر از سراسر دنیا به شبکه دسترسی دارند چندان برای صنعت بیمه کاربرد ندارد و دلیل آن نیز مسائل مربوط به حریم خصوصی و امنیت اطلاعات است. به علاوه اینکه، شبکه‌های خصوصی بلاک چین نیز هنوز در مراحل اولیه‌ی شکل گیری قرار دارند. برخی از مهمترین مزایای بهره گیری از فناوری بلاک چین در صنعت بیمه عبارتست از:

 • ساده سازی فرآیندها
 • کاهش سیکل کاری فعالیت ها
 • کاهش حق بیمه‌ها
 • پیشگیری از ریسک و جلوگیری از تقلبات
 • دسترسی به یک دیتا بیس عظیم از اطلاعات مختلف مشتریان

 

رهبران جسوری که ورود تکنولوژی بلاک چین در صنعت بیمه را نه به عنوان یک تهدید، بلکه به شکل منبعی از مزایای رقابتی، بهره‌وری و امنیت میبینند، بیشترین نفع را از آن خواهند برد. درنهایت اینکه صنعت بیمه انبوهی از قوانین و مقررات را در خود دارد. هدف از این مقررات، کاهش سوء استفاده و حفظ حقوق مشتریان است. اما همین چهار چوب های حقوقی می‌تواند جلوی فعالیت بلاک چین را بگیرد. به همین دلیل لازم است در برخی از این مقررات بازنگری شود. یک راهکار به منظور بهبود حسابرسی قانونی می‌تواند اینگونه بیان گردد که: بیمه‌گران می‌توانند حسابرسان و تنظیم کننده ها را به عنوان شرکت کنندگان در بلوک زنجیرهای اضافه کنند و میزان شفافیت دسترسی به اطلاعات را برای آنان تعیین نمایند؛ مزیت چنین سیستمی این است که که هر کس می‌تواند با سطح مشخصی از دسترسی و با حفظ امنیت، به طبقه بندی خاصی از داده های داخلی دسترسی داشته باشد، مجوز تنظیم مجدد یا تغییر دسترسی ها نیز می‌تواند به صورت دلخواه تنظیم شود.

در آسیب شناسی صنعت بیمه ایران و شناسایی عوامل تأثیرگذار بر بروز تخفات و تقلبات، چنانچه دولت به جای درمان، نگاهی پیشگیرانه به موضوع داشته باشد؛ به نحوی که سیاست ها، راهبردها و برنامه های پیشگیرانه به موازات سیاست ها و برنامه های برخوردگرایانه در دستور کار خود قرار دهد، علاوه‌ بر محدود نمودن بسترهای وقوع جرم و تخلفات به طور عام و تخلفات اقتصادی، رقابت سالم و منصفانه در صنعت بیمه شکل می‌گیرد و همه ذینفعان به حقوق خود میرسند.

عدم وجود بانک اطلاعاتی مشخص و به روز، از متقلبان، مجرمین و کلاهبرداران پرونده‌ های بیمه‌ای یکی از مهمترین عوامل زمینه ساز تقلب در صنعت بیمه است؛ تهیه و فعال‌سازی بانک جامعی از اطلاعات بیمه گذاران و بیمه‌گران لازمه اعتبارسنجی در صنعت بیمه است و این اطلاعات زمانی قابل دستیابی و استفاده است که به صورت تمام و کمال زیر نظر و کنترل بیمه مرکزی قرار گیرد؛ به علاوه وجود روابط ناسالم اداری در صنعت بیمه و نارسابودن مکانیزم بازار در صنعت بیمه و انحراف آن، همچنین عدم اعتبارسنجی دقیق نمایندگان و مشتریان توسط شرکت‌ های بیمه و عدموجود مکانیسمی مشخص برای کشف تقلب از دیگر عوامل زمینه‌ساز تخلف در صنعت بیمه به شمارمیروند.

چنانچه تقلب و تخلف از ابتدا شناسایی نشود مسلماً فرایند کشف آن در هر مرحله با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین اگر شرکت‌‌های بیمه بتوانند افراد را براساس ریسک طبقه بندی کنند برای مثال افراد متقلب در زمره افراد پر ریسک قرار گیرند و درصورت لزوم به ارائه خدمات به آنها، میزان حق بیمه و پوشش های قابل اخذ برای آنها متفاوت و بسیار بالاتر از افراد کم ریسک می‌باشد. از دیگر سو، بیان واقعیت های حوادث رخداده توسط افراد و نهادهای مربوطه در پرونده‌ های خسارتی، به طورعمدی یا غیرعمدی و تأخیر در پاسخگویی ارگان های ذیربط به استعلامات شرکت‌ های بیمه‌ای نیز یکی دیگر از عوامل مؤثر بر تقلب و تخلف درصنعت بیمه ایران محسوب میگردد؛ چنانچه گزارشات و مستندات تهیه شده توسط مامورین پلیس راهور، آتشنشانی و سایر ارگان های مرتبط با صنعت بیمه که نقش بسیار مهمی در برآورد میزان خسارت دارد با دقت، آنلاین و تحت سیستم جامع یکچارچه‌ای متکی بر فناوری بلاک چین ثبت گردد توانمندی شرکت‌ های بیمه در رسیدگی به خسارت ها و پاسخگویی به تعهداتشان افزایش خواهد یافت.

در خاتمه، باتوجه به اینکه، یکی از بهترین شیوه‌های پایبند کردن اشخاص به رعایت قوانین و مقررات، شیوه‌های تشویقی است، با تکیه بر امکانات فناوری بلاک چین می‌توان، امتیازهایی که منجر به ایجاد و یا افزایش شهرت و اعتبار تجاری شرکت‌ ها، نمایندگی ها وکارگزاران بیمه‌ای شود تعریف نمود و یا اعطای گواهینامه و تندیس ملی این نهادها را مورد تشویق قرار داد. این تشویقات در خصوص بیمه گذاران نیز قابل تسری است. به علاوه اینکه اگر تعداد تخلفات نمایندگان شرکت‌ ها، به عنوان امتیاز منفی در عملکرد شرکت‌ های بیمه لحاظ شود، خود عاملی بازدارنده برای تخلف نمایندگان و شرکت‌ های بیمه ایجاد می‌کند و در نهایت منجر به طراحی سیستم های کشف تخلف و تقلب به عنوان سازوکاری برای شناسایی به موقع متقلبان و کاهش میزان تخلف در صنعت بیمه خواهد شد.

 

مطالب مرتبط:

فرصت‌ها و چالش‌های بلاک چین در صنعت بیمه (بخش اول)

بلاک‌چین بستری امن برای انتخابات (بخش اول)

بلاک چین در سیستم‌های پرداخت

سناریوهای مختلف برای آینده ارزهای دیجیتال

بلاک چین و آینده زیر ساخت های مالی (بخش اول)

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

لینک کوتاه شده مطلب
ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  ads
  ads
  ads
  question
  0