0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

مجوز استخراج بیت کوین صادر شد

استخراج بیتکوین

 

حدود سه ماه پیش یعنی 6 مرداد 1398، هیأت دولت با استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده به‌عنوان یک فعالیت صنعتی و با اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت موافقت کرد. حال با گذشت چند ماه از به‌رسمیت شناختن استخراج بیت‌کوین قرار شده از هفته جاری وزارت صمت به‌صورت رسمی برای تمامی فعالان این حوزه مجوز صادر کند. در این میان نکته قابل توجه آن است که تنها مجموعه‌هایی می‌توانند در استخراج بیت کوین مجوز دریافت کنند که وزارت صمت ماهیت صنعتی بودن آنها را تأیید کرده باشد.

از همین رو تمامی افرادی که قصد دارند در خانه و یا سایر مکان هایی که کاربرد تجاری و تولیدی ندارند، بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را استخراج کنند مشمول دریافت مجوز نخواهند شد و فعالیت آنها قاچاق به حساب می آید. بنابراین استخراج بیت‌کوین زمانی از سوی وزارت صمت مورد تأیید قرار می‌گیرد که آن مجموعه جزو واحدهای صنعتی‌ باشد.

 


شرایط دریافت مجوز استخراج از وزارت صمت


کسانی که می‌خواهند برای دریافت مجوز استخراج بیت‌کوین از وزارت صمت اقدام کنند، باید بدانند که فروش بیت‌کوین در صرافی‌های کشور ممنوع شده است و در صورت هرگونه گزارش جلو فعالیت استخراج کننده ارز دیجیتال گرفته خواهد شد. البته به نظر می رسد که در آینده نه چندان دور تصمیماتی برای تسهیل در خرید و فروش رمز ارزها از سوی بانک مرکزی اتخاذ گردد، چراکه تناقض هایی در این زمینه وجود دارد. استخراج رمز ارز قانونی شده ولی خرید و فروش آن ممنوع است!

در حال حاضر دو روش برای فروش ارز دیجیتال استخراج شده از سوی وزارت صمت پیشنهاد گردیده است، یک آنکه برای خرید مواد اولیه تولید، پول آن را از طریق ارز دیجیتال پرداخت کند، در این صورت از پتانسیل یاد شده می‌توان چالش‌های ارزی کشور را حل کرد. برخی از تولیدکنندگان داخلی بخصوص مجموعه‌هایی که تولیداتشان صادرات‌گرا نیست، در حال حاضر برای جابه‌جایی و خرید ارز با مشکلات زیادی روبرو هستند. بدین جهت با ارز دیجیتال امکان انتقال پول برای آنها به راحتی فراهم می شود، چرا که این حوزه شامل تحریم‌ها نیست.

راه حل دوم برای فروش ارز دیجیتال، ارائه آن در بازارهای جهانی مثل فارکس یا کریپتوکارنسی است، در این صورت فرد استخراج کننده ارز دیجیتال می‌تواند ارز به دست بیاورد و آن را وارد کشور کند یا اینکه کالای مورد نیاز کشور را وارد کند. البته راه دیگری نیز وجود دارد که در این روش استخراج کننده ارز دیجیتال می‌تواند سراغ صرافی‌های داخلی برود و در قبال فروش ارز دیجیتال، دلار دریافت کند. درا ین میان دولت بارها تأکید کرده است که فروش بیت کوین یا ارز‌های دیجیتال در داخل کشور ممنوع است.

بر اساس تحقیقات انجام شده، فعالیت استخراج کنندگان بیت کوین در شهرک‌های صنعتی متوقف نشده است و تمام کسانی که از مدت‌ها پیش وارد این عرصه شدند، در حال ماینینگ ارز دیجیتال هستند. در مصاحبه ای که با برخی از فعالان این حوزه انجام شد، آنها گفتند که چند ماه پیش دستور توقف فعالیت تولیدکنندگان ارز دیجیتال در شهرک‌های صنعتی شنیده شد، اما خوشبختانه نهاد‌های نظارتی از فعالیت ما جلوگیری نکردند و ما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهیم. با این وجود به احتمال زیاد از هفته جاری استخراج کنندگان ارز دیجیتال می‌توانند به وزارت صمت رفته و درخواست خود را برای گرفتن مجوز ارائه دهند.

با انتشار این خبر اینگونه به نظر می‌رسد که شمارش معکوس برای فعالیت رسمی بیت کوین در ایران آغاز شده است و بالاخره فعالان حوزه ارز دیجیتال می‌توانند خارج از شائبه‌هایی که برای آنها ایجاد شده بود، فعالیت کنند. این درحالی استکه  بسیاری از کشورها استخراج ارز دیجیتال را به‌رسمیت شناخته اند، اما در ایران دوره به‌رسمیت شناختن آن بسیار طولانی شد، در این میان یکی از خواسته‌های استخراج کنندگان این است که فروش ارز دیجیتال در کشور آزاد شود، این امر به کاهش قیمت دلار هم کمک خواهد کرد و دلار با کاهش بیشتری روبرو می شود.

 در نتیجه تب دلار فروکش می کند و مردم با استفاده از ارز دیجیتال درآمد دلاری کسب می کنند به‌سودآوری میرسند. با این وجود دولت این موضوع را نپذیرفته و حتی در آیین‌نامه اجرایی استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده مشخص شده که استفاده از رمزارز‌ها (فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری‌شده) صرفاً با قبول مسئولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی متعاملان صورت می‌گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نیست.

البته همانگونه که گفته شد در این میان پارادوکسی وجود دارد که به نقل از خبرگزاری فارس، وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت نیرو در حال تهیه دستورالعمل اجرایی استخراج رمز ارزها هستند و این دستورالعمل در مراحل پایانی قرار داشته و بزودی نهایی می‌شود. گفته می شود که در این دستورالعمل، یکی از روش‌های تأمین برق استخراج بیت کوین این است که تعرفه برق برای ماینرها متوسط برق صادراتی باشد و روش دوم این است که استخراج‌کنندگان رمز ارزها می‌توانند نیروگاه احداث کنند. همچنین متقاضیانی که نیروگاه احداث کنند برای آنها 70 درصد نرخ گاز صادراتی محاسبه می‌شود و افرادی که نیروگاه تجدیدپذیر احداث کنند نمی‌توانند مستقل از شبکه برق باشند، بنابر این باید تا زمان نهایی شدن دستورالعمل که در حال تدوین است منتظر ماند.

 

مطالب مرتبط:

آموزش ترید بیتکوین و ارزهای دیجیتال

استخراج و ماینینگ ارزهای دیجیتال

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

استخراج بیت کوین با کامپیوتر امکان پذیر است؟

بیت کوین چگونه کار می کند؟ + ویدیو

 


 منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

لینک کوتاه شده مطلب
ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  ads
  ads
  ads
  question
  0