0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

فورک شبکه بیت کوین چگونه بر قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

افزایش قیمت بیت کوین پس از فورک

 

از زمان ایجاد ارزهای دیجیتال، واژه ای همچون فورک به دفعات متعدد توسط تریدرها، ماینرها و اشخاص مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. البته در مقالات فورک چیست به تفصیل در مورد فورک یا انشعاب و همینطور تاثیر آن در بازار یک ارز دیجیتال صحبت کردیم،  اما در این مقاله بصورت تخصصی به بررسی تاثیرات فورک بر شبکه بیت کوین می پردازیم و بررسی خواهیم کرد که اساسا بروز فورک در شبکه بیت کوین چه تاثیری بر قیمت می گذارد؟

 


تاریخچه فورک های بیت کوین 


در طی چند سال گذشته دو فورک اصلی بر روی شبکه بلاک چین بیت کوین اتفاق افتاده است، اولین فورک در اول آگوست 2017 رخ داد و در پی آن بیتکوین کش بوجود آمد. فورک دوم هم در 25 اکتبر 2018 سبب ایجاد بیتکوین گلد شد. در هر یک از این دو انشعاب گرفته شده از شبکه بلاک چین بیت کوین، اتفاقات مشابهی در قبل و بعد از فورک رخ داده است که با بررسی آن ها می توانیم به یک استراتژی مناسبی دست پیدا کنیم.

اگر قیمت بیت کوین را پیش از بروز هر یک از فورک ها بررسی کنیم، در می یابیم که قیمت بیت کوین دقیقا به بالاترین قیمت نسبت به گذشته خود رسیده است. به عنوان مثال در فورک اول قیمت بیت کوین به بالاترین میزان رسید و در محدوده قیمتی 2857 دلار قرار گرفت. همین مورد مجددا در فورک دوم بیت کوین هم رخ داد و شاهد رشد قیمتی بیت کوین به میزان 6000 دلار بودیم.

 

فورک و قیمت بیت کوین

 

بسیاری از افرادی که قبل از انجام فورک های قبلی بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته اند، می دانند که در زمان های فورک شبکه چه اتفاقاتی رخ می دهد. افراد مختلف در شبکه های اجتماعی نظیر تویتر، فیسبوک، ردیت و گروه های تلگرامی شروع به اعتراض و شکایت می کنند و برخی نیز نارضایتی خود را نشان می دهند. اما افرادی که از آگاهی کامل برخوردارند از این فرصت به بهترین شکل استفاده می کنند.

در واقع اگر به تاریخچه و اتفاقاتی که در فورک های قبلی رخ داده است دقت کنیم، مشاهده خواهیم کرد که پس از هر فورک، تعدادی کوین جدید به کیف پول شما واریز شده است که با تعداد بیت کوین هایی که قبل از فورک داشته اید برابر است.

البته این در حالتی است که کیف پول (والت) شما از فورک حمایت کند. در این صورت پس از انجام فورک دو ارز دیجیتال متفاوت در کیف پول شما وجود دارد، یکی بیت کوین و دیگری بیت کوین کش یا بیت کوین گلد. اگر شما قبل از انجام فورک اول 3  بیت کوین در کیف پول خود داشته باشید، پس از انجام فورک 3 بیت کوین و 3 بیت کوین کش خواهید داشت. این امر باعث شده تا بسیاری از سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ دنیا سودهای فراوانی را نصیب خود کنند. بر اساس نظر سنجی های انجام شده بیش از 80% تریدرها از اهمیت فورک بر بازار بیت کوین آگاه هستند.

 


کسب سود از فورک بیت کوین


اگر بخواهیم از هاردفورک های شبکه یک ارز دیجیتال کسب سود نماییم باید یک استراتژی مشخص برای قبل و بعد از فورک در نظر بگیریم.

برای روشن تر شدن این موضوع فرض کنید که علی صاحب ۱۰۰ بیتکوین است و قیمت هر بیتکوین حدود 8000 دلار می باشد، با این حساب ارزش سرمایه علی، 800,000 دلار خواهد بود. علی با داشتن این مقدار سرمایه همواره بازار را مورد بررسی قرار خواهد داد و اخبار را پی گیری می کند. او متوجه شده است که در تاریخ ۱۶ نوامبر یک فورک در شبکه بیت کوین ایجاد می شود و ارز دیجیتال حاصله از این فورک، بیت کوین 2X نام دارد که از حمایت گروه های مختلف برخوردار است. علی کیف پول خود را بررسی می کند تا مطمین شود که والت او از فورک حمایت می کند، خوشبختانه کوینبیس از فورک حمایت کرده و بعد از انجام فورک او بیت کوین و بیت کوین 2X خواهد داشت.

علی تجربه مشابهی در اول آگوست داشت، در آن زمان علی که به یک تریدر حرفه ای تبدیل شده است، تصمیم می گیرد که تعداد بیتکوین های خود را افزایش دهد و تعداد بیت کوین های خود را به 200 عدد برساند، این تصمیم برای این است که پس از فورک او ۱۵۰ بیتکوین 2X دریافت کند.

 


چرا فورک باعث افزایش قیمت بیت کوین می شود؟


هنگامی که هارفورکی در شبکه بیت کوین رخ می دهد، شبکه بلاک چین بیت کوین به دو شبکه بلاک چین مجزا تقسیم می شود و در واقع قسمتی از ارزش شبکه بیتکوین به شاخه جدید منتقل می شود. در مورد بیتکوین کش باید بگوییم که بعد از انجام فورک ارزش بیت کوین (BCH) حدودا 100 دلار کاهش پیدا کرد و از 2800 دلار به قیمت 2700 دلار رسید.

با این وجود ارزش دارایی علی برای 150 بیتکوین به 405،000 دلار کاهش یافت در حالی که شب قبل از فورک، ارزش سرمایه او 420،000 دلار بود. این به معنای از دست رفتن 15،000 دلار به خاطر فورک برای علی بود. از طرف دیگر، علی پس از فورک 150 بیتکوین کش دریافت کرده است و قیمت هر بیتکوین کش پس از فورک 500 دلار بود، و این یعنی کسب درآمدی معادل  7500 دلار از فروش بیتکوین کش. در پایان روز با در نظرگرفتن 15،000، دلار ناشی از کاهش قیمت بیتکوین، درآمد حاصل از فورک برای علی، 60،000 دلار بود.

 


چه کسانی از فورک های بیت کوین سود کسب می کنند؟


 

امروزه سرمایه گذاران زیادی همچون علی وجود دارند که برای ترید آموزش دیده اند و از مهارت کافی برای کسب درآمد از طریق فورک ها آماده هستند، این سرمایه گذاران، در زمان های مناسب تعداد زیادی بیت کوین را خریداری می کنند، از کیف پول های مناسب و پشتیبانی کننده از فورک های جدید استفاده کرده و زمان فورک را به دقت رصد می کنند تا بتوانند در زمان کوتاهی پس از فورک، آلتکوین جدید را بفروشند، چرا که از کاهش احتمالی قیمت ارز دیجیتال جدید آگاه هستند.

این گونه سرمایه گذاران اصطلاحا به عنوان نهنگ معرفی می شوند، چراکه اردرهای خرید این سرمایه گذاران، سبب می شود که قیمت بیت کوین قبل از فورک به صورت ناگهانی افزایش یابد، در واقع این نهنگ ها هستند که ارزشی بیش از قیمت واقعی به بیت کوین می دهند.

تریدرها و سرمایه گذاران کارکشته می دانند که قیمت بیتکوین به صورت ساختگی بالا رفته است و پس از انجام گرفتن فورک، قیمت بیتکوین کاهش خواهد یافت به همین دلیل از این شرایط نهایت استفاده را می کنند. آنها انتظار دارند که قیمت بیتکوین هم اصلاح شود بنابراین، اردرهایی خرید پایین تری پس از انجام گرفتن فورک قرار دهند. از همین رو برخی از تریدرها (معامله گران)، نه تنها آلتکوین ناشی از فورک را به سرعت می فروشند، بلکه حتی بیت کوین های خود را در قیمت های بالای ناشی از فورک به فروش می رسانند تا  دوباره در قیمت های پایین تری خرید انجام دهند.

 


نتیجه گیری


آنچه که در این مقاله به آن پرداختیم صرفا یکی از استراتژی های مطرح شده در مورد فورک می باشد که می توان از طریق آن درآمد کسب کرد. با این حال فاکتورهایی دیگری نیز در تعیین قیمت بیتکوین نقش خواهند داشت، بنابراین مهم است که همواره بازار را زیر نظر داشته باشید و فاکتورهای دیگر را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید یک استراتژی مناسب و شخصی برای کسب سود از طریق فورک های ایجاد شده بدست آوردید.

 

مطالب مرتبط:

ترید و معامله ارزهای دیجیتال را چگونه شروع کنیم

آموزش خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال

استخراج بیت کوین چگونه انجام می شود؟

چرا نوسانات قیمتی ارزهای دیجیتال زیاد است؟

آموزش تحلیل تکنیکال بیت کوین 

 


منبع: مرکز تحقیقات بلاک چین


 

لینک کوتاه شده مطلب
ads
 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  متاسفیم! برای ثبت دیدگاه باید وارد شوید!

  ads
  ads
  ads
  question
  0