آموزش ترید و تحلیل تکنیکال - مرکز تحقیقات بلاک چین

پیدایش بیت کوین

پول در طی زمان به شکل‌ها و قالب‌های متفاوتی خدمات مبادلاتی را برای جوامع گوناگون ارائه کرده است. از ابتدایی ‌ترین شیوه‌های مبادله در هزاران سال پیش تا پیدایش چند هزار ‌ساله سکه‌های فلزی و شکل گیری اولین بانک‌ها که به‌ واسطه اعتبارشان واسطه مبادلات پرارزش می شدند، حجم گسترده پول وارد شده به بازار به یک فرآیند کنترل خاص و علمی نیاز داشت. به همین علت، تغییر ساختار بانک‌های مرکزی به‌ عنوان نهادهای کنترل‌ کننده پولی در کشور‌های مختلف دنیا مورد توجه قرار گرفت.
در قرن بیستم با رشد چشمگیر مدرنیزاسیون و با ظهور پدیده اینترنت، پیش زمینه بانکداری الکترونیک در سازوکارهای پولی و بانکی ایجاد گردید. در این میان، پیدایش فناوری جدیدی مانند بلاک‌ چین یا زنجیره‌ بلوکی سبک معادلات را تغییر داد و یک واحد معاملاتی جدید به نام پول دیجیتالی را بوجود آورد. نام‌هایی چون ارز رمز نگاری شده، کریپتو کارنسی، ارز رمزپایه، ارز رمزینه و ارز دیجیتالی از دیگر نام‌های این پدیده است.
در بحران های اقتصادی سال ۲۰۰۸ و درست در زمانی که وال استریت، بانک های بزرگ را به جعل اسناد و سوء استفاده از سرمایه وام گیرنده ها متهم کرد، بیت‌کوین (Bitcoin) به‌ عنوان اولین و برجسته ‌ترین کاربرد استفاده از تکنولوژی بلاک چین که مدعی جایگزینی با سیستم های پولی رایج در دنیاست رونمایی شد.
Image
Image

بیت کوین چیست؟

بیت کوین اولين واحد پول ديجيتالی است که بصورت غيرمتمرکز عمل میکند، مفهوم غیر متمرکز این است که بیت کوین سيستم کنترل‌ کننده متمرکز ندارد و توسط هيچ ارگان يا نهاد دولتی اداره نمی شود.
تمامی پول‌های رایج امروزی مانند ریال، دلار، یورو و... برای استفاده مردم و با پشتوانه دولت آن کشور ایجاد شده است. ارزش پول هر کشور نیز با تعداد اسکناس های چاپ شده و سیاست های اقتصادی دولت‌ها تعیین می شود. از این رو، بیت کوین به منظور جلوگيری از ايجاد تورم، حفظ ارزش پول و دارايی مردم و شفافیت در نقل و انتقال پول پدید آمده است و دارای ماهیتی دیجیتالی است و بصورت فیزیکی و ملموس قابل مشاهده نیست، اما می‌تواند از آن برای خرید کالا، تبادل، انتقال پول و همچنین سرمایه‌گذاری استفاده کرد.
تفاوت اصلی بيت کوين با پول های رایج دنیا همين نامتمرکز بودن آن است. به عبارت دیگر، بيت کوين بر روی يک پايگاه داده (سرور) غيرمتمرکز به نام بلاک چين فعاليت می‌کند. تمامی معاملات درشبکه بیت کوین با استفاده از پروتکل شخص به شخص یا P2P انجام می گیرد و در دفتر کل شبکه بیت کوین ذخیره می شود. در حالت عادی تراکنش های انجام شده در شبکه بیت کوین رایگان است  اما برای پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها، کارمزد اندکی دریافت می شود. علاوه بر این هویت دارندگان بیت کوین ها می تواند مخفی باقی بماند اما انتقال پول از يک نقطه به نقطه ديگر در تمام شبکه اطلاع رسانی می شود. بر همین اساس از بیت کوین به عنوان آینده مالی اقتصاد جهان یاد می کنند. 

مفهوم غیر متمرکز در ارزهای دیجیتال چیست؟

برای توضیح مفهوم غیر متمرکز می توان به بیت تورنت (BitTorrent) اشاره کرد. تورنت پروتکلی است که در آن همه‌ افراد هم سرویس دهنده هستند و هم سرویس گیرنده. این پلتفرم قابلیت دانلود و بارگذاری فایل را به صورت همزمان برای شما ایجاد می‌کند که بر خلاف سیستم کلاینت سروری، با افزایش تعداد افراد، شبکه دچار اختلال نمی شود، چون سرور متمرکزی وجود نداشته و فایل ها در کامپیوترهای افراد در سراسر دنیا بصورت غیرمتمرکز قرار دارد و هر یک از افراد روی این شبکه نظارت و کنترل دارند.
علاوه بر این با افزایش تعداد کاربران شبکه قدرتمندتر می شود، چراکه تعداد کاربران سرویس گیرنده و سرویس دهنده که به صورت همتا به همتا (Peer To Peer) با یکدیگر در ارتباطند افزایش می‌یابد.
امروزه بانک ها وظیفه انجام فعالیت های مالی افراد را به صورت متمرکز برعهده دارند و در ازای انجام خدمات خود کارمزد دریافت می‌کنند. فرض کنید که فردی قصد دارد تا n میلیون تومان پول به فردی دیگر انتقال دهد. در ابتدا بانک حساب فرد فرستنده و معتبر بودن حساب آن را بررسی می‌کند، در صورتی که شخص فرستنده موجودی لازم را داشته باشد، n میلیون تومان از حساب او کسر شده و به حساب فرد دریافت کننده اضافه می شود و شرح معاملات در سروری به نام دفتر کل ذخیره می گردد.
ایده ارزهای دیجیتال به صورت غیر متمرکز بر اساس مفهوم و قابلیت های تکنولوژی همتا به همتا (Peer To Peer) شکل گرفت و با ورود بیت کوین به دنیا معرفی شد، به طوری که در این پلتفرم همه کاربران می توانند به صورت مستقیم با هم در ارتباط باشند و تبادلات مالی خود را انجام می‌دهند، درحالی که فرآیند انجام این فعالیت ها توسط هیچ نهاد مرکزی کنترل نمی شود. در این سیستم تراکنش ها توسط سرویس دهنده های شبکه انجام می شود و اطلاعات آن در بلاک چین که یک دفتر کل توزیع شده است ذخیره می‌ گردد.
bittorrent
blockchain

تکنولوژی بلاک چین چیست؟

فناوری بلاک چین برای اولین بار در کدهای اصلی برنامه ‌نویسی بیت‌کوین مورد استفاده قرار گرفت و شبکه بیت کوین بر اساس این فناوری پایه ریزی شد. بلاکچین یا زنجیره بلوکی در حقیقت یک فهرست دیجیتالی توزیع شده است که بدون نیاز به سرورهای مرکزی عمل می کند. در شبکه بلاک چین به جای اینکه اطلاعات بر روی یک سرور مشخص که در مالکیت شرکت خاصی باشند، بر روی سرور‌های متعددی که در مالکیت اشخاص حقیقی و حقوقی مختلف است نگهداری می گردد.
از جمله مهم ترین ویژگی‌های فناوری بلاک چین، وجود پایگاه داده توزیع شده است، چرا که باعث می شود نسخه‌های متعددی از اطلاعات درون چندین رایانه وجود داشته باشند. این رایانه‌ها یک شبکه‌ی همتا به همتا را بوجود می آورند، مفهوم نظیر به نظیر یا همتا به همتا به این معنی است که هیچ پایگاه داده یا سروری مرکزی وجود نداشته و هر رایانه به عنوان یک گره (نود) از شبکه ایفای نقش می‌کند. به عبارت دیگر، بلاک چین همانند یک قرارداد دیجیتالی عمل کرده و اجازه می دهد که یک شخص حقیقی یا حقوقی از یک طرف به طور مستقیم (نظیر به نظیر) با یک طرف دیگر معامله کند (مثلاً فروش برق). بر اساس این مدل، واسطه های سنتی، مثل بانک ها، دیگر مورد نیاز نمی باشد و شرکت کنندگان در شبکه به عنوان شاهدان هر معامله انجام شده بین ارائه دهنده محصول یا خدمات و مشتری عمل می کنند.
تراکنش های انجام شده بر بستر بلاکچین از طریق روش های رمزنگاری نامتقارن صورت می‌گیرد و به علت توزیع شده بودن ساختار شبکه بلاک‌چین، داده‌های تمام تراکنش‌های جدید باید در همه‌ی گره‌های شبکه منتشر شوند و به صورت محلی در تمام رایانه های شرکت کنندگان ذخیره گردد تا جامعیت و امنیت شبکه حفظ شود.

مفهوم رمزنگاری در ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) چیست؟

رمزنگاری یا کریپتوگرافی (Cryptography) دانشی است که با استفاده از تئوری‌های ریاضی و علم پیچیده کامپیوتر می توان اطلاعات و پیام‌ها را به صورت امن منتقل و یا ذخیره کرد. به بیان دیگر، رمزنگاری به ما کمک می‌کند تا پیام های خود را به صورت محرمانه و به صورت کد شده به مقصد مورد نظرمان برسانیم. کلمه Cryptography برگرفته از دو واژه Kryptos به معنای محرمانه و Graghein به معنای نوشته ها است. در اغلب موارد به جای استفاده از ارزهای رمزنگاری‌ شده می توان از اصطلاح ارزهای دیجیتال استفاده کرد. همچنین با توجه  به اینکه در دنیای کریپتوکارنسی‌ها هیچ نهاد نظارتی وجود ندارند، وجود تکنولوژی‌های رمزنگاری موجب اسقبال عمومی افراد شده تا از ارزهای رمزنگاری شده استفاده کنند.

Cryptography
Image

آلت کوین چیست؟

با افزایش چشمگیر قیمت بیت کوین و محبوبیت آن در بین عموم مردم، ارزهای دیجیتالی دیگر نیز به عنوان جایگزین‌های رمز ارزی برای بیت کوین گسترش یافتند. به تمامی این ارزها (به غیر از بیت کوین) آلت کوین می گویند. در واقع آلت کوین یک ارز دیجیتال است که بر روی شبکه بلاکچین مخصوص خود با یک سری پروتکل و قوانین خاص پیاده‌سازی شده و پروتکل آن‌ها با بیت کوین متفاوت است. به عنوان مثال، ارزهای ریپل (Ripple)، اتریوم (Ethereum) و لایت‌کوین (Litecoin) همگی از لحاظ فنی آلتکوین محسوب می شوند.

کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول های دیجیتالی همانند حساب‌های بانکی شما عمل می کنند، اما با سرعت و امنیت بیشتر. در واقع این امکان را به ما می دهند تا ارز های دیجیتال خود را در آن ها ذخیره کنیم. ايــن کيــف پول‌هــا کــه اصطلاحــا بــه آن‌ها والــت (Wallet) می‌گویند و دارای انــواع مختلفــي هستند کــه شــامل کيــف پول‌هــای نگهــداری گــرم  ‎و نگهــداری ســرد (Warm & Cold ‎ Storage) می باشند، کیف پول‌هـای نرم‌افـزاری قابـل نصـب بـر روی کامپيوتـر و يـا تلفـن همـراه از جمله کیف پول های گرم محسوب می شوند. در نوع  کیف پول هــای ســرد می‌توان به والــت کاغــذی و يــا والت‌هـای سـخت افـزاری (hardware wallet) اشاره نمود.

wallet
Exchange

صرافی آنلاین چیست؟

گام بعدی برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال، اسـتفاده از يـک صرافـي آنلايـن (Exchange) معتبر بـرای خريـد ارز دیجیتال و انتقـال آن بـه کيـف پـول شـخصي اسـت. در واقع شما می توانید در صرافی ها به صورت آنلاین به خرید و فروش ارز دیجیتال مورد نظر خود بپردازید. بدین صورت که ابتدا ريــال را بــه دلار تبديــل کنید (درواقــع دلار مجـازی یا تتر خريـداری می شـود) و سـپس بـا ارسـال ايـن دلار مجـازی بـه يکي از سـايت‌های صرافـي آنلايـن خارجـي (Exchanger یا  Market) کـه به صـورت يـک بـازار بـورس بين‌المللـي فعاليـت مي‌کننـد دقيقـاً مشـابه يـک سـهامدار بـازار بـورس، می توانید بـه خريـد و فـروش (Trade) بيـت کويـن و يـا سایر ارزهـاي رمزنگاری شده بپردازید. به یاد داشته باشید که این صرافی ها به صورت بین المللی و شبانه روزی کار می کنند و حجم بسیار زیادی از خرید و فروش را در هر لحظه مدیریت می کنند.
به دلیل امنیت بالای ساختار شبکه بلاک چین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، جزئیات تراکنش‌های انجام شده در شبکه مخفی نگه داشته می شود، به همین علت، برای جلوگیری از کلاه ‌برداری و سوء استفاده های مالی، صرافی های معتبر در زمان فروش ارزهای دیجیتال، از شما درخواست مدارک احراز هویتی مانند پاسپورت و یا کارت ملی می کنند. البته بدلیل اینکه ایران در همه بازار های مالی تحریم شده است برای جلوگیری از بروز مشکل در تبادلات با صرافی ها و بلوکه شدن حساب خود می بایست از وی پی اس برای مخفی کردن ای پی خود استفاده کنید.

روش تبدیل ریال به دلار و بیتکوین به ریال

همواره یکی از اصلی ترین سوالات کاربران چگونگی تبدیل ریال به دلار برای خرید ارزهای دیجیتال می باشد. شما برای خرید و یا فروش ارزدیجیتال مورد نظر خود می توانید با صرافی های آنلاین معتبری که در مقاله ای جداگانه به شما معرفی خواهیم کرد به صورت آنلاین و یا تلفنی نسبت به خرید هر میزان ارزی که نیاز دارید اقدام کنید.

همچنین می توانید از طریق سایت لوکال بیت کوینز (localbitcoins) به خرید ارزهای دیجیتال و تبدیل آن به ریال بپردازید. در این وب سایت کاربران می‌توانند از کشورهای مختلف جهان، پول رایج کشورشان را به بیت ‌کوین تبدیل کنند. همچنین این وب سایت به کاربرانش اجازه می‌دهد تا درخواست‌ های خرید یا فروش بیت‌ کوین را همراه با نرخ قیمت، روش پرداخت و سایر جزئیات برای کاربران دیگر ارسال کنند. اگر فردی قصد معامله داشته باشد، می تواند با موافقت طرفین معامله، برای معامله حضوری با شخص موردنظر قرار ملاقات بگذارد، یا معامله خود را مستقیما از طریق درگاه‌های پرداخت اینترنتی انجام ‌دهد.

Image
Image

انواع روش های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال

با توجه به فراگير شدن ارزهای دیجیتال، هر روز طيف وسيع‌تری از مردم به سمت سرمايه‌گذاری بر روی بيت‌کوين و ارزهای مشابه ديگر گرايش پيدا مي‌کنند.
دو راه اصلی برای کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال وجود دارد، اولین روش، ماینینگ یا استخراج است که شما به وسیله دستگاه های خاصی که برای ارزهای مختلف و بر اساس روش رمزنگاری شبکه بلاک چین آن ها طراحی شده می توانید نسبت به استخراج آن ارز اقدام کنید. همچنین بدليل اينکه تجهيزات استخراج، برق بسيار زيادی مصرف مي‌کنند و طبیعتا بدليل ايجاد گرمای شديد، وجود تجيهزات اختصاصی خنک کننده و همینطور UPS برای جلوگیری از نوسانات برق نيز ضروری خواهد بود. اما راه ديگر کسب درآمد از طريق بيت کوين و ارزهای دیجیتال، اقدام به خريد و فروش (ترید) آن در صرافي‌های مخصوص اين کار است که درواقع کاملا مشابه بازارهای بورس‌ بين المللي مي‌توان از آن کسب سود نمود. این مورد کاملا به خود شما و میزان سرمایه ای که وارد بازار می کنید بستگی دارد. شما نسبت به زمانی که برای کار ترید اختصاص می دهید می توانید استراتژی های تریدی بصورت روزانه (Day Trade)، هفتگی، ماهیانه و یا حتی بلند مدت انتخاب کنید.
مسلما هر چه زمان بیشتر برای انجام ترید اختصاص دهید سود بیشتری بصورت دلاری کسب می کنید. نکته حائز اهمیت برای دوستداران سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی، تشخيص رفتار افزايش و کاهش قیمت بيت‌ کوين در طول زمان مي‌باشد و برای تحليل اين رفتار آشنایی با تحليل تکنيکال و همچنين تحليل فاندامنتال الزامیست، با توجه به نوسانات بسيار شديدی که در بازار بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد، آنرا به يک بازار پر ریسک تبديل نموده و هرگز نباید بدون داشتن دانش کافی اقدام به خرید و فروش نمود. در دوره نخبگان کریپتوکارنسی شما با تمامیِ ناگفته ها و نکات اساسی جهت ورود به حوزه تحلیل تکنیکال آشنا می شوید.

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال

تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، در واقع ابزاری است که به شما کمک می کند تا بتوانید آینده یک ارز را پیش بینی کنید. در بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) بدلیل سرعت انجام معاملات، تغییرات بسیاری در قیمت اتفاق می افتد ولی نشانه های این تغییرات قبل از اتفاق افتادن ظاهر می‌شود، این جایی است که اهمیت تحلیل تکنیکال مشخص می شود و تریدر ها می توانند با کم و زیاد شدن قیمت ها سودهای خوبی نصیب خود کنند.
در دوره مقدماتی ما بصورت عملی به شما نشان می دهیم که می توانید در عرض 5 سال با سرمایه اولیه یک میلیون تومان به یک میلیارد تومان سرمایه برسید؛ اما در عمل این اتفاق نمی افتد مگر اینکه شما با دانش و آگاهی کامل وارد این بازار شوید، در دوره مقدماتی و متوسط آموزش های ورود به بازار به شما داده می شود تا بتوانید در بازه های زمانی ماهیانه کسب سود و درآمد کنید، در دوره پیشرفته شمارا تبدیل به تریدری می کنیم که می تواند ترید های روزانه انجام دهد و سود های قابل توجهی کسب کند و در دوره تکمیلی (حرفه ای) شما تبدیل به یک تریدر کاملا حرفه ای خواهید شد که  می تواند همگام با بزرگان بازار حرکت کند.
Image

اکنون که شما با مفاهیم دنیای کریپتوکارنسی آشنا شده اید، برای ادامه مسیر و کسب درآمد دلاری باید به یادگیری تحلیل تکنیکال بپردازید، از این رو مرکز تحقیقات بین المللی بلاکچین در راستای افزایش آگاهی عمومی افراد جامعه نسبت به بازارهای سرمایه و علی الخصوص بازار ارزهای دیجیتال، اقدام به برگزاری دوره نخبگان کریپتوکارنسی نموده است. مطالب و استراتژی های ارائه شده در این دوره، حاصل تجربه سال ها ترید و آموزش توسط اساتید بزرگ و برجسته حوزه تحلیل تکنیکال در بازار های جهانی می باشد. اگر شما به دنبال آموزش های ویژه، سریع و کاربردی هستید و انگیزه بسیار بالایی برای کسب سود و درآمد بالا از طریق سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال (کریپتوکارنسی) دارید این پکیج آموزشی را به شما پیشنهاد میکنیم.

 

درباره ما

"مرکز تحقیقات بلاک چین" به‌عنوان بزرگترین وب سایت تخصصی، پژوهشی و آموزشی بلاک چین در جهان توسط مجموعه ای از متخصصان حوزه بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده از سال 1396 به ‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.


ادامه درباره ما

 

ارتباط با پشتیبانی در تلگرام bircsupport1@

کانال تلگرام مرکز تحقیقات بلاکچین